Skirt Sufi Whirl

Incredibly timeless, elegant and universal. For any age, any occasion. Underlines your gracefulness during dance, qigong exercise, or household chores.


Neuvěřitelně nadčasová, elegantní a univerzální. Pro každý věk a každou příležitost.
Podtrhne Vaši ladnost při tanci, cvičení qigongu nebo třeba při domácích pracích.

Price: 89 EUR

We ship to all EU countries.

Your orders please send to mehanafashion@gmail.com. Please, note your size and color (charts to be found in the photogallery).

Cena: 2190 CZK

Cena zahrnuje doručení na výdejní místo Balíkovny v rámci České republiky.

Vaše objednávky zasílejte prosím na mehanafashion@gmail.com. Uveďte prosím svou velikost a barvu (tabulky ve fotogalerii).

Specification

Mehana Fashion products are designed by Kristina Höschlová, founder of the Mehana InstituteEvery piece is tailor-made by the Czech dressmakers with the utmost care for every individual customer.

MATERIAL

Standard fabrics:

  • Viscose 95% + 5% elastane
  • or cotton 95% + 5% elastane

If you wish so, you have an option to order Deluxe fabrics:

  • Czech made prime-quality bamboo viscose elastane
  • or  Organic cotton elastane

We are happy to order Deluxe fabrics especially for you for an additional fee 4,50 EUR.

All the items are made from either viscose elastane or cotton elastane. Both materials are breathable and soft to the touch and comfortable next to skin. 

Viscose comes from beech trees and bamboo plants then mixed with sodium hydroxide and carbon disulfide to take those wood and grass chips to the fabric. 

The main difference between cotton and viscose is the manufacturing process. Cotton comes from the fluffy case of cotton seeds and is a completely natural material. Viscose is a mix of wood pulp and chemicals. It is a semi-synthetic fabric made from a natural material. Viscose has a perfect drape and keeps shape; cotton is more resistant to stretching and doesn’t lose form while wet.

Displayed outfit: viscose elastane

———————————————————————————————————————————————————————————————-

Popis

Výrobky Mehana Fashion navrhuje Kristina Höschlová, zakladatelka Mehana institutu. Každý kousek šijí české švadleny na míru s maximální péčí pro každého jednotlivého zákazníka.

MATERIÁL

Standartní látky:

  • Viskóza 95% + 5% elastan
  • nebo bavlna 95% + 5% elastan

Pokud si budete přát, můžete si objednat Deluxe látky:

  • Bambusová viskóza (+elastan) české výroby prvotřídní kvality
  • nebo bio-bavlna (+elastan)

Deluxe látky speciálně pro Vás velmi rádi objednáme za příplatek 100 Kč.

Všechny modely jsou vyrobené buď z viskózového nebo z bavlněného úpletu. Oba materiály jsou prodyšné a měkké na dotek a příjemné na kůži. 

Viskóza pochází z přírodních zdrojů, vyrábí se většinou z buků a bambusů, jejichž dřevo se zpracovává s hydroxidem sodným a disulfidem uhličitým. 

Hlavní rozdíl mezi bavlnou a viskózou spočívá ve výrobním procesu. Bavlna pochází z nadýchaného obalu bavlníkových semen a je zcela přírodním materiálem. Viskóza je směsí dřevní hmoty a chemických látek. Je to látka synteticky vyrobená z přírodního materiálu. Viskóza je splývavější a krásně opisuje tvar, bavlna je o odolnější proti vytahání a neztrácí pevnost při namočení.

Model na fotkách: viskózový úplet

Photography: Daniela Zrůstová and archive of Kristina Höschlová